Akumulator trakcyjny – jaki wybrać i jak go prawidłowo ładować?

Akumulatory trakcyjne cenione są przede wszystkim ze względu na dużą żywotność, łatwość użytkowania, a także bardzo szerokie zastosowanie. To właśnie baterie trakcyjne są podstawowym wyposażeniem maszyn niezbędnych do obsługi wielkich hal magazynowych i produkcyjnych. Jak każdy sprzęt tego typu, wymagają jednak właściwej obsługi oraz konserwacji. Co musisz wiedzieć na temat akumulatorów trakcyjnych? Sprawdź, jak je poprawnie użytkować!

Akumulator trakcyjny – co to jest?

Akumulatory trakcyjne są bateriami zasilającymi sprzęt z napędem elektrycznym. Cechą charakterystyczną tego typu akumulatorów jest ich budowa. Opiera się ona na ogniwach trakcyjnych. Im większa jest liczba tych ogniw, tym akumulator wytwarza większe napięcie. Standardowo stosuje się ogniwa generujące napięcie o wartości 2 V. W ten sposób w akumulatorze trakcyjnym 6 V znajdują się 3 ogniwa, w akumulatorze 12 V – 6 ogniw itd.

Oprócz ogniw w baterii trakcyjnej znajdziesz także:

  • stalowe skrzynie bateryjne;
  • użebrowanie oddzielające ogniwa od obudowy akumulatora;
  • sworznie dwubiegunowe zapewniające szczelność ogniw.

Tak skonstruowane akumulatory trakcyjne są odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, pyłem i wilgocią. Dzięki temu są bezpieczne w użytkowaniu, a przy tym wydajne. Żywotność tych urządzeń najczęściej wynosi ok. 1500 cykli ładowania. Dzięki temu doskonale nadają się do zasilania intensywnie eksploatowanych urządzeń. Obecnie stosuje się je m.in. w wózkach widłowych, podnośnikach czy maszynach czyszczących.

akumulator trakcyjny
Akumulatory trakcyjne bywają nazywane również sercem maszyny z napędem elektrycznym. To najważniejszy element urządzenia, a od jego sprawności zależy wydajność, bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze baterii trakcyjnej? Podstawowe parametry akumulatora

Najważniejszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, gdy wybierasz akumulator trakcyjny, jest jego odpowiednie dopasowanie do specyfiki technicznej urządzenia. Przed zakupem dokładnie sprawdź zalecenia producenta.

Największe znaczenie ma poziom napięcia, generowany przez akumulator (wyrażany w woltach – V), a także jego pojemność znamionowa (wyrażana w amperogodzinach – Ah).

Pod uwagę weź również technologię wykonania wybranego akumulatora trakcyjnego. Ma ona wpływ nie tylko na wydajność czy sposób użytkowania, ale także na cenę baterii trakcyjnej.

Najpopularniejsze są:

  • baterie kwasowo-ołowiowe;
  • baterie żelowe;
  • baterie AGM;
  • baterie litowo-jonowe.

Wciąż najczęściej wybieranymi typami baterii są akumulatory kwasowo-ołowiowe, w których elektrolitem jest kwas siarkowy. Są to baterie najtańsze, ale jednocześnie wysoce wydajne, a przy tym szeroko dostępne. Jedyną wadą bakterii trakcyjnych jest relatywnie niska odporność na wstrząsy i możliwość rozlania elektrolitu. Przy odpowiednim użytkowaniu mogą jednak posłużyć wiele lat.

Akumulator trakcyjny – jak ładować go prawidłowo?

Właściwy sposób ładowania akumulatora trakcyjnego jest istotny z punktu widzenia żywotności sprzętu oraz jego prawidłowego funkcjonowania. Pozostawienie rozładowanej baterii trakcyjnej na długi czas lub jej rozładowanie znacznie poniżej pojemności znamionowej nie tylko obniżają wydajność baterii, ale też mogą doprowadzić do awarii wózka widłowego lub innej maszyny. Ze względu na bezpieczeństwo sprzętu oraz pracowników zawsze przestrzegaj wytycznych określonych przez producenta.

Podczas ładowania weź pod uwagę kilka różnych parametrów wybranej baterii trakcyjnej. Są to:

  • Pożądany czas ładowania – zależy to oczywiście od rodzaju ładowarki oraz samego akumulatora trakcyjnego. Bezwzględnie przestrzegaj czasu zalecanego przez producenta oraz weź pod uwagę współczynnik naładowania (LF). Czas ładowania baterii znacząco skracają ładowarki wysokoczęstotliwościowe, które dodatkowo zapobiegają szybkiemu zużyciu się akumulatora. 
  • Częstotliwość ładowania – pamiętaj, aby baterię trakcyjną ładować od razu po jej rozładowaniu. Nie dopuszczaj jednak do rozładowania akumulatora poniżej 20% jego pojemności znamionowej. Im częściej zdarzy Ci się rozładować akumulator poniżej tej wartości, tym szybciej straci on swoją wydajność.

Pomijając kwestie prawidłowego ładowania baterii trakcyjnych i związanej z tym kwestii żywotności akumulatora, istotne są również aspekty bezpieczeństwa. Ładowanie wiąże się bowiem ze sporym zagrożeniem pożarowym. Podczas tego procesu wydzielane są znacznie ilości ciepła, dlatego akumulatory trakcyjne należy zawsze ładować pod nadzorem, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i w znacznym oddaleniu od substancji łatwopalnych.

Ponadto musisz przedsięwziąć inne środki ostrożności:

  • Ładuj zawsze idealnie osuszone baterie.
  • Ładowarkę do akumulatorów trakcyjnych podłączaj zawsze do nieobciążonej, zabezpieczonej przed wybuchem instalacji elektrycznej.
  • Unikaj używania elektronarzędzi emitujących dym, iskry lub pył w niedalekiej odległości od ładowarki.
  • Nie pozostawiaj metalowych przedmiotów w pobliżu ładowarki.

Kluczowe jest przy tym nie tylko właściwe użytkowanie samego akumulatora trakcyjnego, ale i ładowarki. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne obudowy lub przewodów urządzenia natychmiast wykluczają ładowarkę z użytku. Ładowanie baterii pomimo złego stanu ładowarki grozi trwałym uszkodzeniem sprzętu, zaprószeniem ognia, a nawet wybuchem.

Pamiętaj też, aby co najmniej raz w roku zlecić dokładny przegląd akumulatora trakcyjnego.

sprawdzanie poziomu elektrolitów w baterii trakcyjnej
Na wydajność i sprawność akumulatorów trakcyjnych duży wpływ ma również ich prawidłowa konserwacja. Musisz pamiętać o regularnych przeglądach i uzupełnianiu elektrolitów.

Gdzie kupić akumulator trakcyjny? Cena, dostępność i możliwe opcje wyboru

Cena akumulatora trakcyjnego zależy przede wszystkim od jego pojemności znamionowej, technologii wykonania oraz napięcia. Koszt najtańszych akumulatorów 6 V wykonanych w technologii kwasowo-ołowiowej to od kilkuset do półtora tysiąca złotych. Znacznie droższe są inne typu akumulatorów trakcyjnych. Cena tych urządzeń może sięgać kilku tysięcy lub – w przypadku sprzętu o większym napięciu wyjściowym – nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie zawsze przy tym kilkukrotnie wyższa cena jest współmierna do oferowanej przez tego typu sprzęt korzyści.

Musisz wiedzieć, że efektywność akumulatora trakcyjnego niekoniecznie powiązana jest z jego wiekiem, a bardziej ze sposobem jego użytkowania. W takim przypadku niekiedy opłacalne jest kupienie używanej baterii trakcyjnej – cena takiego urządzenia jest znacznie niższa. Naturalnie jego żywotność będzie wtedy obniżona, ponieważ powiązana jest ona z liczbą cykli (czyli rozładowania i naładowania akumulatora). Biorąc jednak pod uwagę niższą cenę używanej baterii trakcyjnej, może być to rozwiązanie korzystne.

Nie wiesz jaki akumulator trakcyjny wybrać? Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie!