Czym jest wysięgnik do wózka widłowego i jakie pełni funkcje?

wózek widłowy z wysięgnikiem teleskopowym

Wózki widłowe to urządzenia służące do bliskiego transportu dużych, ciężkich lub nieporęcznych ładunków. Dzięki temu, że można wyposażyć je w dodatkowy osprzęt, mogą spełniać różne funkcje. Stają się przez to maszynami niezastąpionymi w wielu branżach. Jednym z elementów, które pomogą zwiększyć funkcjonalność tego rodzaju sprzętu, jest wysięgnik do wózka widłowego. Zakup ten pomoże Ci oszczędzić czas i pieniądze – wózek widłowy z wysięgnikiem teleskopowym może bowiem zastąpić kilka innych, drogich maszyn budowlanych. Jak działa taki wysięgnik i do czego może się przydać?

Czym jest wysięgnik do wózka widłowego? Budowa i zasada działania

Wózek widłowy najczęściej wykorzystywany jest do przenoszenia ciężkich towarów w poziomie. Jednak jego standardowe wyposażenie umożliwia tylko ograniczone przemieszczanie ładunków na pionowej płaszczyźnie. Ze względu na charakterystyczną budowę karetki i wideł pojazdu jego zasięg roboczy nie jest zbyt duży. Przystosowany jest też raczej do specyfiki architektonicznej budynków magazynowych czy sklepów wielkopowierzchniowych. Wysięgnik do wózka widłowego z kolei pozwala poszerzyć funkcjonalność tej maszyny i nieco ulepszyć jej osiągi techniczne.

Czym jednak jest wysięgnik do wózka widłowego? To ruchome ramię, które montuje się bezpośrednio na zęby wózka widłowego za pomocą specjalnych zacisków (charakterystycznych dla każdej marki i modelu) lub opiera na pionowym podnośniku.

Ramię to jest zbudowane z kilku segmentów oraz „stawu”, który pozwala poruszać wysięgnikiem na różnych płaszczyznach w precyzyjny sposób i ułatwia manewrowanie ładunkiem. To, jak bardzo ruchomy jest wysięgnik, zależy od liczby segmentów oraz rodzaju ich połączenia. W gruncie rzeczy wysięgnik do wózków widłowych swoją konstrukcją oraz mechaniką działania przypomina wysięgnik ładowarek czy podnośników koszowych.

Rodzaje wysięgników do wózka widłowego

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów wysięgników. W najpowszechniejszym użyciu są wózki widłowe z wysięgnikiem teleskopowym. W tego rodzaju pojeździe jest ramię złożone najczęściej z dwóch segmentów, przy czym jeden z nich może poruszać się w drugim ruchem tłokowym. Pozwala to łatwo zwiększyć zasięg roboczy i przenosić towar na bardzo duże wysokości.

Wózki widłowe z wysięgnikiem teleskopowym charakteryzują się również dużym udźwigiem, stabilnością i wysokim bezpieczeństwem pracy. Popularnymi typami tego osprzętu roboczego są:

  • Wysięgniki nastawne – zwiększają one mobilność maszyny, dzięki czemu umożliwiają sprawną pracę nawet w trudnych warunkach terenowych.
  • Wysięgniki z hakiem – cechą, która odróżnia ten typ wysięgnika do wózków widłowych, jest sposób montowania ładunku na czas transportu. W tym modelu wysięgników towar nie jest ładowany od spodu (tak jak w innych maszynach budowlanych i na standardowych zębach wózka widłowego), ale podwieszany.
  • Wysięgniki z wyciągarką – są one wyposażone w mechanizm umożliwiający podnoszenie przedmiotów montowanych na linie. Dzięki temu wózek widłowy może przejąć prace typowe dla żurawi budowlanych. Zapewnia stabilną i bezpieczną pracę z ciężkimi ładunkami.
wózek widłowy z wysięgnikiem teleskopowym
Dzięki wysięgnikowi teleskopowemu wózek widłowy doskonale sprawdza się w branży budowlanej

Jakie są zalety korzystania z wózków widłowych z wysięgnikiem teleskopowym?

Wózki widłowe z podnośnikiem teleskopowym lub innymi rodzajami ramion bardzo dobrze sprawdzają się w pracach budowlanych czy w zakładach przemysłowych, a także w pracach rolniczych.

Korzyści, jakie daje użytkowanie wysięgników do wózków widłowych to:

  • możliwość przenoszenia niewymiarowych ładunków, które nie zmieściłyby się na widłach;
  • możliwość transportu towarów, których nie można odpowiednio zabezpieczyć i których przenoszenie na standardowych zębach wózka widłowego mogłoby stanowić zagrożenia dla ludzi i mienia;
  • zwiększenie wysokości roboczej – wysięgnik pozwala podnosić ładunki nawet na kilkukrotnie większą wysokość;
  • zwiększenie zasięgu – ze względu na dużą ruchomość ramienia wózek widłowy wyposażony w wysięgnik umożliwia ulokowanie ładunku niemal w dowolnym miejscu;
  • możliwość łatwego ominięcia przeszkody bez konieczności żmudnego manewrowania pojazdem.

Widać, że nawet jednak najprostsza konstrukcja wysięgnika pozwala znacząco poszerzyć funkcjonalność wózka widłowego.

Jak wybrać wysięgnik do wózka widłowego?

Ze względu na to, że wózki widłowe pracują z ładunkami o dużych gabarytach i równie dużej wadze, maszyna i osprzęt muszą być całkowicie sprawne i funkcjonalne. Wysięgnik nieodpowiadający modelowi maszyny lub jej parametrom technicznym znacznie zwiększa ryzyko awarii urządzenia, a także wypadku przy pracy. Jego wybór musi dokładnie odpowiadać wszystkim wartościom znamionowym sprzętu i być dostosowany do specyfiki pracy.

Przed zakupem wysięgnika do wózka widłowego rozpatrz więc następujące kwestie:

  • konstrukcję i mechanikę wysięgnika, które odpowiadają warunkom pracy i pozwalają maszynie na swobodne manewrowanie;
  • dopasowania wysięgnika do maksymalnego obciążenia maszyny, aby uniknąć szkód budowlanych oraz zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi;
  • kompatybilność wysięgnika z konkretnym modelem wózka widłowego, szczególnie jeśli chodzi o sposób mocowania osprzętu.

Przede wszystkim jednak zadbaj o to, aby wybrany wysięgnik do wózka widłowego był w dobrym stanie technicznym. Jeśli zdecydujesz się na zakup używanego osprzętu, sprawdź historię jego użytkowania i ewentualnych napraw. Zawsze wybieraj sprzęt z zaufanego źródła, z pełną dokumentacją techniczną. Dzięki temu uda Ci się uniknąć awarii wózków widłowych i wypadków przy pracy. Zdrowie i życie ludzkie nie ma ceny.
Szukasz wysięgnika do wózka widłowego? Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci wybrać osprzęt dopasowany do Twoich potrzeb!