Jak dobrać odpowiednie szelki bezpieczeństwa?

Praca na wysokościach w szelkach bezpieczeństwa

Podczas prac na wysokościach trzeba przestrzegać wielu zasad wynikających z przepisów BHP. Dotyczą one również wyposażenia pracowników w środki ochrony osobistej, w tym szelki. Jak dobrać odpowiedni model do typu wykonywanych prac?

Szelki bezpieczeństwa a obowiązujące normy

Szelki BHP stosuje się podczas wszelkich prac, które mają miejsce na wysokości 1 m powyżej ziemi lub podłogi. Korzystają z nich pracownicy firm budowlanych, remontowych, zajmujących się wycinką drzew, a także specjalizujących się w myciu okien i rynien.

Szelki bezpieczeństwa powinny być zgodne z następującymi normami:

  • PN-EN 363,
  • PN-EN 361,
  • PN-EN 358.

Normy te wskazują sposób prawidłowego zakładania szelek, a także ich formę i funkcjonowanie poszczególnych elementów systemów zabezpieczających, jak punkty kotwiczenia i łączniki. Stosowanie produktów niezgodnych z wymienionymi normami może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkownika.

Do wszystkich szelek dołącza się kartę, która informuje o częstotliwości niezbędnych przeglądów i szczególnych wymaganiach dotyczących ich użytkowania.

Rozmiar szelek bezpieczeństwa

Aby szelki BHP mogły odpowiednio chronić daną osobę, muszą być właściwie dobrane do jej budowy ciała. Na rynku znaleźć można produkty w różnych rozmiarach, zazwyczaj od M do XXL. Pracodawca powinien dopasować szelki indywidualnie do wymiarów danego pracownika, by zapobiec przypadkowemu wyślizgnięciu się z uprzęży lub uciskaniu.

Szelki zazwyczaj są wyposażone w paski, które można samodzielnie regulować, dostosowując je do budowy ciała. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której poszczególne elementy uprzęży krępują ruchy w trakcie wykonywania prac.

Szelki BHP a typ wykonywanych prac

Szelki BHP muszą być też dobrane do rodzaju pracy. W przypadku czynności trwających krótko i realizowanych rzadko wystarczą standardowe modele. Jeśli jednak dana osoba regularnie pracuje na wysokości, warto wyposażyć ją w szelki z elementami podtrzymującymi uda, plecy i biodra. Dzięki temu można zachować większy komfort użytkowania uprzęży, co przekłada się na wydajność pracownika.

Nie bez znaczenia jest też konstrukcja szelek. W sytuacji, gdy podczas wykonywania prac istnieje podwyższone ryzyko upadku, najlepiej korzystać z modeli grzbietowych. Przy większości zadań na wysokości używa się jednak szelek jedno- lub dwupunktowych.

Szelki asekuracyjne do prac z użyciem obu rąk

Podczas niektórych zadań pracownik powinien mieć możliwość korzystać z obu rąk jednocześnie. Wówczas konieczne jest wyposażenie go w szelki asekuracyjne pozycjonujące, z mocowaniem grzbietowym lub grzbietowo-mostkowym. Taka uprząż powinna mieć też dwa punkty zaczepu na wysokości pasa, do których można dołączyć linę pozycjonującą sylwetkę pracownika.

Szelki asekuracyjne do pracy w pionie

W przypadku pracy w pionie stosuje się szelki asekuracyjne wyposażone w przednią klamrę zaczepową. Umieszcza się ją w obrębie klatki piersiowej. Przy takich działaniach warto postawić na szelki, które mają również pas biodrowy stabilizujący pozycję pracownika. Taka uprząż sprawdzi się w trakcie prac wykonywanych w zawieszeniu i podparciu.

Szelki bezpieczeństwa w trudnych warunkach

Pracownik w szelkach bezpieczeństwa

Na rynku znaleźć można także szelki do pracy na wysokości przystosowane do użytkowania w miejscach, w którym panuje podwyższona temperatura czy zwiększone ryzyko wybuchu. Niektóre modele są również odporne na działanie agresywnych środków chemicznych. W zakładach przemysłowych, w których pojawiają się takie czynniki, konieczne jest stosowanie szelek BHP przystosowanych do użytku w trudnych warunkach.

Niedopasowane szelki zabezpieczające – konsekwencje

Szelki do pracy na wysokości muszą być dopasowane do charakterystyki wykonywanych zadań i budowy ciała użytkownika. W innym przypadku mogą nie utrzymać pracownika, narażając go na upadek. Pracodawca ma obowiązek wyposażyć osoby pracujące na wysokości w certyfikowane szelki zgodne ze wspomnianymi normami. W przeciwnym razie grożą mu ogromne kary finansowe, zwłaszcza gdy nieprawidłowości zostaną wykryte podczas kontroli. Jeśli dojdzie do wypadku wynikającego z zastosowania nieodpowiednich szelek bezpieczeństwa BHP, pracodawca może mieć poważne problemy.

Kontrole stanu technicznego szelek wysokościowych

Warto wiedzieć też o tym, że stan techniczny szelek bezpieczeństwa musi być regularnie kontrolowany. Gdy dojdzie do uszkodzenia jakiegokolwiek elementu, należy go niezwłocznie wymienić lub zakupić nowy produkt. Przeglądy okresowe szelek BHP są przeprowadzane przez uprawnione firmy, co najmniej raz na 12 miesięcy.

Szukasz certyfikowanych szelek bezpieczeństwa do prac na wysokości? Sprawdź nasz asortyment!