Nowe vs używane części do maszyn budowlanych. Porównanie obydwu rozwiązań

koparka przy pracy na budowie

Maszyny budowlane składają się z dziesiątek różnych części. Z czasem może dojść jednak do ich uszkodzenia, a co za tym idzie – konieczności wymiany. Właściciele maszyn budowlanych mają do wyboru elementy nowe lub używane. Jakie zalety mają poszczególne części?

Zalety nowych części do maszyn budowlanych

Nowe części do maszyn budowlanych mają wiele zalet. Nie były one wcześniej używane, a więc nie noszą żadnych śladów eksploatacji, wpływającej na ich żywotność. Często są objęte również gwarancją producenta. Znalezienie odpowiedniego, pasującego elementu w przypadku nowych produktów okazuje się również łatwiejsze. Wystarczy bowiem zapoznać się z ofertą producenta konkretnych maszyn i zamówić produkty bezpośrednio u niego.

Części do maszyn budowlanych oryginalne i zamienne

Wśród nowych części znaleźć można jednak produkty oryginalne i zamienne. Pierwsze z nich są droższe, ale pozwalają na uzyskanie jakości takiej, jaką zaleca producent. Zwykle wykonuje się je z lepszych materiałów. Części zamienne do maszyn budowlanych pozwalają na naprawienie usterki, ale zwykle urządzenie pozostaje w odpowiednim stanie nieco krócej. Takie produkty cechują się krótszą żywotnością, jednak wiele osób przyciąga do nich ich niska cena.

Sprawdź także: Oryginalne części Manitou czy tańsze zamienniki? Co wybrać?

Używane części do maszyn budowlanych

Innym rozwiązaniem jest postawienie na używane części do maszyn budowlanych. To produkty pochodzące z urządzeń, które nie są już wykorzystywane. Często takie maszyny ulegają bowiem usterkom, których nie da się już naprawić. Wówczas można rozłożyć je na części i sprzedać w kawałkach. Takie elementy z powodzeniem posłużą do naprawienia kolejnych maszyn.

Części używane do maszyn budowlanych zwykle są znacznie tańsze niż te nowe. Często istnieje opcja znalezienia elementu oryginalnego, używanego przez krótki czas. Niekiedy jest on tańszy nawet niż zamienniki dostępne na rynku. Ważne jednak, by nie był zniszczony. Powinien zachowywać swoje parametry, zapewniając bezpieczeństwo pracy na kolejne miesiące lub lata.

Czy wszystkie części używane nadają się do ponownego montażu?

Wiele części do maszyn budowlanych w wersji używanej z powodzeniem można zamontować w kolejnym pojeździe i cieszyć się nimi przez długi czas. Istnieją jednak elementy poddawane na co dzień bardzo intensywnej eksploatacji. Nie powinno się korzystać np. z używanych uszczelek czy filtrów. Wątpliwość czasem budzą też opony – wszystko zależy od ich stanu. Stałe elementy konstrukcyjne z powodzeniem nadają się do ponownego użycia. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku znaleźć można części, które były używane zaledwie przez kilka tygodni czy nawet dni. Ma to miejsce w sytuacji, gdy poprzedni użytkownik próbował naprawić maszynę, jednak zrezygnował z dalszych prac serwisowych i sprzedaje urządzenie na części.

Przeczytaj również: Jakie części do podnośników najszybciej się zużywają?

Stan części używanych do maszyn budowlanych

Części używane do maszyn budowlanych mogą być w różnym stanie, dlatego nie wszystkie z nich nadają się do ponownego wykorzystania. Warto dokładnie sprawdzić, czy dany element nie jest zbyt mocno uszkodzony. W innym przypadku może bowiem okazać się, że posłuży Ci on bardzo krótko, a jego zakup będzie nieopłacalny. Części używane warto kupować tylko wtedy, gdy są one w dobrym stanie i były eksploatowane dość krótko. Często są to elementy oryginalne. Zdarza się, że niektóre z nich wciąż są objęte gwarancją. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób były użytkowane oraz z jakiego powodu zostały sprzedane.

maszyny budowlane na placu budowy

Części do maszyn budowlanych używane czy nowe?

Co sprawdzi się lepiej – części używane do maszyn budowlanych czy nowe? Wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego, o jaki element chodzi. Niektóre części nadają się bowiem do ponownego użycia nawet po wielu latach korzystania. Na używane elementy decydują się zwykle te osoby, którym zależy na maksymalnej oszczędności. Jeśli masz odpowiednio duży budżet, możesz postawić na produkty nowe. Dają one większą pewność i poczucie bezpieczeństwa, jednak często są bardzo drogie. Czasem jest to dobra inwestycja na kolejne lata. Każdy przypadek jest inny, dlatego warto podchodzić do wymian części maszyn indywidualnie.

Pomoc specjalistów w wyborze części do maszyn budowlanych

Jeśli masz wątpliwości, jakie części do maszyn budowlanych sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku, możesz poprosić o pomoc specjalistów. W sklepach z takimi produktami pracują bowiem osoby dysponujące odpowiednią wiedzą w tym zakresie. Mogą one zapoznać się z parametrami i stanem sprzętu i stwierdzić, czy w danym przypadku opłaca się zakupić części używane do maszyn budowlanych. Jeśli nie, mogą one zaproponować elementy nowe – oryginalne lub zamienne.

Szukasz sprawdzonych części do ładowarek teleskopowych lub podnośników budowlanych? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!