Objawy zapowietrzenia układu hydraulicznego w podnośniku

Pracownik sprawdzający układ hydrauliczny

Podnośniki to maszyny powszechnie wykorzystywane w różnych branżach. Pozwalają one na bezpieczne wykonywanie prac na wysokości. Bazują na układzie hydraulicznym, który umożliwia wygodne podnoszenie pracowników wraz z narzędziami i materiałami. Jakie są objawy zapowietrzenia tej instalacji?

Na jakiej zasadzie działa podnośnik hydrauliczny?

W praktyce podnośniki hydrauliczne są powszechnie stosowane w różnych dziedzinach, takich jak mechanika samochodowa, budownictwo czy przemysł. Zasada ich działania wykorzystuje równanie Pascala, które mówi, że zmiana ciśnienia w jednym punkcie cieczy w zamkniętym układzie hydraulicznym przekazywana jest bezstratnie we wszystkich punktach tego układu. Dzięki temu, jeśli na jednym końcu podnośnika wytworzymy siłę poprzez zwiększenie ciśnienia cieczy, to na drugim końcu uzyskamy równoważną siłę, co umożliwia unoszenie ciężkich obiektów.

W podnośniku hydraulicznym siła przekazywana jest za pomoc cieczy hydraulicznej (zazwyczaj jest olej hydrauliczny). Podstawowym elementem jest cylinder, w którym porusza się tłok. Kiedy ciecz jest pompowana do cylindra pod ciśnieniem, wywiera siłę na tłok, co powoduje jego przemieszczenie. Tłok ten jest połączony z platformą lub innym narzędziem, które podnosimy

Objawy zapowietrzonego układu hydraulicznego

Układy hydrauliczne są stosunkowo niezawodne, ale mogą występować różne usterki związane z ich eksploatacją. Wśród nich jedną z częściej występujących jest zapowietrzenie. Jakie są jego sygnały?

  1. Hałas

Obecność powietrza w układzie hydraulicznym może skutkować dodatkowymi dźwiękami, takimi jak bulgotanie, syczenie lub stukanie. Takie zjawisko może być zauważalne zwłaszcza podczas pracy pomp hydraulicznych.

  1. Zmniejszona wydajność

Zapowietrzenie może prowadzić do zmniejszenia wydajności układu hydraulicznego. Wynika to z gorszego funkcjonowania konkretnych elementów tej instalacji, takich jak siłowniki hydrauliczne czy pompy. Z czasem stają się one mniej wydajne, co przekłada się na czas wykonywania prac na wysokości oraz dodatkowe koszty ponoszone przez przedsiębiorcę.

  1. Trudności w sterowaniu

Innym objawem zapowietrzenia układu hydraulicznego jest problem z obsługą maszyny. Powietrze w instalacji może szybko doprowadzić do trudności w sterowaniu. W takiej sytuacji siłowniki hydrauliczne reagują opornie, a precyzja obsługi sprzętu jest zdecydowanie mniejsza.

  1. Niższe ciśnienie

W obecności powietrza ciśnienie w układzie hydraulicznym może ulec obniżeniu, co prowadzi do utraty skuteczności działania całego systemu. Objawem takiego zjawiska zwykle są trudności w utrzymaniu parametrów wymaganych do prawidłowego podnoszenia platformy.

Więcej o systemach hydraulicznych w maszynach przeczytasz tutaj: Wymiana uszczelniaczy w siłowniku hydraulicznym – krok po kroku.

  1. Zatrzymanie maszyny

Zapowietrzenie może również powodować nagłe zatrzymanie ruchomych elementów układu hydraulicznego lub ich drżenie podczas pracy. To niezwykle niebezpieczne zjawisko, zwłaszcza gdy w koszu maszyny znajdują się pracownicy. Z tego powodu tak ważne jest regularne prowadzenie prac serwisowych w obrębie urządzenia i wykonywanie corocznych przeglądów pod okiem kontrolera UDT.

  1. Podgrzewanie oleju

Obecność powietrza może prowadzić także do podgrzewania oleju hydraulicznego. Kompresja podczas pracy układu często generuje bowiem dodatkowe ciepło. Podgrzany olej zużywa się znacznie szybciej i przestaje odpowiednio pełnić swoją funkcję. Może stanowić zagrożenie również dla poszczególnych elementów systemu, których naprawa bywa kosztowna.

Obecność powietrza w instalacji może także utrudniać skuteczne chłodzenie oleju hydraulicznego, co prowadzi do przegrzewania się układu. Co więcej, w takiej sytuacji konieczne może być częstsze uzupełnianie tej substancji – taki krok wiąże się z dużymi kosztami.

  1. Problemy z działaniem cewki zaworu

Ważnym elementem każdego podnośnika jest cewka zaworu hydraulicznego. Powietrze w układzie może powodować problemy z działaniem tej części. Mowa tu m.in. o trudnościach w płynnym sterowaniu zaworem czy nagłym przerywaniu jego pracy. Uszkodzenie cewki często wiąże się z niestabilnością ruchu urządzenia.

Cewka zaworu, gdy jest zapowietrzona, może również powodować drgania i wibracje. Powietrze w obrębie tego elementu często prowadzi też do powstania dodatkowych dźwięków, takich jak syczenie, bulgotanie lub stukanie, zwłaszcza podczas pracy zaworu. Co więcej, cewka może powodować także zakleszczenie innych elementów, co utrudnia ich prawidłowe działanie.

Co zrobić po zauważeniu objawów zapowietrzenia układu hydraulicznego?

W przypadku podejrzenia zapowietrzenia układu hydraulicznego konieczne jest wykonanie odpowiednich działań. To przede wszystkim odpowietrzenie układu, testy na obecność nieszczelności oraz ocena ogólnego stanu technicznego systemu. Ważne jest również zidentyfikowanie i usunięcie źródła powietrza, aby przywrócić prawidłowe działanie układu.

W tym celu potrzebne mogą być jakościowe części zamienne do podnośników. Warto wybierać elementy od sprawdzonych producentów, które pozwolą na bezpieczne korzystanie przez kolejne lata. W innym przypadku szybko może dojść do ponownych problemów z funkcjonowaniem układu czy nieszczelności, przez które do jego wnętrza znów dostanie się powietrze.

Szukasz jakościowych części do układów hydraulicznych w podnośnikach? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.