Sygnalizator cofania – w jaki sposób poprawia bezpieczeństwo pracy?
Manewr cofania dla wielu osób jest dość problematyczny, zwłaszcza gdy w danym miejscu nie ma zbyt dobrej widoczności. Z tego powodu we współczesnych maszynach budowlanych czy samochodach stosuje się specjalne sygnalizatory cofania. Dlaczego warto na nie postawić?
Czym jest sygnalizator cofania?
Sygnalizator cofania to urządzenie zamontowane w pojeździe, które emituje dźwięk lub światło, służące do ostrzegania innych użytkowników drogi o manewrze cofania pojazdu. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa poprzez zasygnalizowanie innym kierowcom i pieszym, że pojazd jest w trakcie manewru cofania.
Sygnalizatory cofania cechują się niewielkimi wymiarami. Pozwalają na łatwy montaż nawet w trudno dostępnych miejscach. Produkty tego typu wykonuje się z wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Często zabezpiecza się je żywicą epoksydową, która chroni przed wilgocią, błotem i drganiami.
Jak działają sygnalizatory cofania?
Sygnalizatory cofania wydają charakterystyczny dźwięk, który informuje wszystkie osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu pojazdu o rozpoczęciu manewru. Urządzenia tego typu cechują się wysoką głośnością pomimo niewielkich gabarytów. Dzięki temu mogą być wykorzystywane także na placach budowy czy na głośnych halach przemysłowych.
Rodzaje sygnalizatorów cofania
Na rynku znaleźć można zarówno podstawowe sygnalizatory cofania, wydające jedynie dźwięk, jak i bardziej zaawansowane systemy z czujnikami, które automatycznie wykrywają przeszkody i informują kierowcę o ich obecności. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego typu urządzenia do modelu pojazdu lub maszyny.
Sygnalizatory cofania montuje się zwykle w tylnej części pojazdu, w miejscu widocznym dla innych kierowców lub pieszych. W przypadku niektórych urządzeń akcesoria tego typu mocuje się na górze kabiny.
Gdzie można zamontować sygnalizator cofania?
Sygnały dźwiękowe cofania są wykorzystywane w różnych pojazdach. Można zamontować je na samochodach ciężarowych, dostawczych, autobusach, a także maszynach rolniczych i wózkach widłowych.
Akcesoriów tego typu najczęściej używa się w przypadku pojazdów wykorzystywanych na placach robót budowlanych i w obiektach przemysłowych. W takich miejscach często dochodzi do sytuacji, w której po ograniczonej przestrzeni poruszają się maszyny i piesi odpowiedzialni np. za ładowanie towaru.
Kiedy warto postawić na sygnalizator cofania?
Alarm cofania sprawdzi się doskonale w przypadku dużych pojazdów, takich jak ciężarówki, autobusy czy maszyny budowlane, gdzie kierowca ma ograniczoną widoczność. Manewrowanie urządzeniami o znacznych gabarytach może stanowić poważne zagrożenie dla innych pracowników oraz użytkowników dróg.
Sygnalizator cofania to dobry wybór zarówno na co dzień, jak i w trudnych warunkach, gdy widoczność jest ograniczona, np. w nocy, podczas deszczu, mgły lub śnieżycy. Przyda się również na niewielkich, wąskich placach przeładunkowych.
Sygnalizatory cofania a bezpieczeństwo
Sygnalizatory cofania pozwalają zmniejszyć liczbę wypadków w trakcie wykonywania manewru. Takie zdarzenia wynikają zwykle z nieodpowiedniego sprawdzenia przestrzeni za pojazdem przez operatora lub nieuwagi pieszych przebywających wokół maszyny. W wypadkach podczas cofania uczestniczą zarówno ludzie, jak i inne urządzenia. Sygnał dźwiękowy pozwala ostrzec o zagrożeniu np. te osoby, które stoją tyłem do pojazdu i nie wiedzą, że zaczął on ruszać.
Sygnalizatory cofania a wydajność pracy
Sygnalizatory cofania są stosowane zwłaszcza w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Mogą one jednak wpływać pozytywnie również na wydajność pracy w danej firmie. Dzięki nim kierowcy wykonują manewry szybciej i z większą precyzją. To z kolei często przyczynia się do zwiększenia wydajności i ograniczenia kosztów związanych z czasem przestoju oraz potencjalnymi awariami.
Sygnał cofania a obowiązujące przepisy
Stosowanie sygnału cofania w niektórych sytuacjach jest obowiązkowe. Wynika to z aktualnych przepisów. Zgodnie z nimi sygnalizatory powinny być umieszczone na pojazdach, w przypadku których nie da się zastosować innych środków zapewniających bezpieczeństwo w strefach niebezpiecznych. Prawo warunkuje, że urządzenia tego typu muszą poprzedzać uruchomienie maszyny sygnałem optycznym lub akustycznym. Podobne przepisy obowiązują także w innych krajach.
Zapisy dotyczące stosowania sygnałów cofania w urządzeniach i maszynach znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. z 2008 r. nr 199, poz. 1228).
Szukasz jakościowych sygnalizatorów cofania w wielu wariantach? Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.