Systemy magazynowe – sposób na optymalizację przestrzeni na magazynie

Systemy regałów w magazynie

W magazynach często składuje się wiele towarów. Zdarzają się okresy, w których jest ich zdecydowanie więcej niż zwykle. Aby poradzić sobie z takim nakładem bez organizowania dodatkowego magazynu, można zastosować specjalne systemy. Czym się cechują?

Systemy magazynowe, czyli regały

W magazynie stosuje się różnego rodzaju regały, które pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni i układanie towarów na paletach czy w pudełkach na dużych wysokościach. Wyróżnia się magazyny wysokiego składowania oraz te klasyczne, w których zabudowa nie przekracza kilku metrów.

Systemy regałowe magazynowe można podzielić na kilka wariantów, w zależności od jednostki ładunkowej. Najpopularniejsze z nich to:

  • wspornikowe – wykorzystuje się je do składowania dłużyc,
  • półkowe – na takich regałach najczęściej przechowuje się pudełka czy przedmioty luzem,
  • paletowe – na regałach tego typu umieszcza się palety.

Poszczególne modele mogą różnić się także maksymalną wytrzymałością na nacisk. W przypadku cięższych towarów konieczne jest zastosowanie konstrukcji o większej odporności. Regały muszą – zgodnie z przepisami BHP – zapewniać pełne bezpieczeństwo zarówno składowanym towarom, jak i pracownikom.

Dodatkowy podział systemów regałowych magazynowych

Systemy regałowe magazynowe mogą różnić się  nie tylko sposobem rozmieszczenia półek i przeznaczeniem. Na rynku są dostępne modele typu push-back, rzędowe PHR, przepływowe, wjezdne, jedne czy gęstego składowania. Zawsze kluczowe jest dopasowanie systemu magazynowego do typu towarów przechowywanych w danym budynku. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Regały gondole do magazynu

W mniejszych magazynach można pozwolić sobie na zastosowanie specjalnych regałów gondoli. To konstrukcje wolnostojące, które składają się z półek z co najmniej dwóch stron. Niekiedy przestrzeń do przechowywania znajduje się również po bokach. Takie regały znajdują zastosowanie nie tylko w magazynach, lecz także np. sklepach czy hurtowniach. Są zdecydowanie niższe niż klasyczne konstrukcje półkowe czy paletowe.

Różne systemy magazynowe w jednym obiekcie

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym magazynie zastosować nawet kilka różnych systemów. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać przestrzeń nawet w bardzo skomplikowanym obiekcie. W niektórych punktach dobrze sprawdzą się regały przyścienne, a w innych można zastosować te wolnostojące. W niektórych firmach produkuje się zarówno towary umieszczane na paletach, jak i w pudełkach. W jednym budynku można więc wykorzystać regały z półkami oraz modele paletowe.

Mobilne systemy regałów do magazynu

W niektórych magazynach, zwłaszcza tych mniejszych, korzysta się z regałów mobilnych. Pozwalają one na zmianę ustawienia w zależności od aktualnych potrzeb czy nakładu towarów przechowywanych w obiekcie. Jezdne regały zwykle sprawdzają się jednak tylko w przypadku nieco lżejszych ładunków. Takie konstrukcje wyposaża się w specjalne blokady, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo.

Automatyczne systemy magazynowe

W większych magazynach stawia się na automatyzację, która pozwala na ograniczenie niezbędnych zasobów ludzkich oraz przyspieszenie prowadzonych prac. Takie rozwiązania zapewniają też większe bezpieczeństwo w firmie. Automatyczne systemy magazynowe polegają na rozkładaniu i pobieraniu towarów przez maszyny. Pracownicy nie muszą zbliżać się do takich konstrukcji, dlatego nie są oni narażeni na uderzenie wywołane spadającymi ciężkimi przedmiotami. W takich miejscach nie ma też konieczności stosowania wózków widłowych czy podnośników.

Systemy magazynowe wysokiego składowania

Wnętrze magazynu z regałami

W wysokich halach magazynowych można pozwolić sobie na stworzenie systemów wysokiego składowania. W takich konstrukcjach regały przekraczają kilkanaście metrów. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod sufitem. Rozmieszczanie towarów następuje z użyciem specjalnych podnośników lub automatycznych maszyn. To drugie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem, ale jest droższe. Pozwala jednak na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie prac.

Zarządzanie magazynem a jego wydajność

Zastosowanie systemów regałowych w magazynach ma ogromne znaczenie, ale nie można też zapominać o sprawnym zarządzaniu taką powierzchnią. Ładunki powinny być odpowiednio oznaczone. Pozwala to na układanie ich we właściwej kolejności, co przyspiesza wydawanie zamówień i umieszczanie na regałach kolejnych towarów. Warto zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych pudełek i palet odpowiednio wcześnie – najlepiej już na etapie zamawiania regałów do magazynu.

Szukasz systemów regałowych do magazynów, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni? Zapraszamy!