Szafki BHP – niezbędne wyposażenie zakładu produkcyjnego

Metalowa szafka BHP dla pracowników

Szafki BHP to meble wykorzystywane w wielu zakładach produkcyjnych. Pozwalają one na bezpieczne przechowywanie ubrań roboczych i innych przedmiotów należących do pracowników. Czym cechują się takie konstrukcje? Jakie normy muszą spełniać?

Czym są szafki BHP?

Szafki pracownicze BHP to konstrukcje, które zazwyczaj mają kształt prostopadłościanu z drzwiczkami i wywietrznikami. Produkty te mogą być wyposażone w nóżki, a także stać bezpośrednio na podłodze. W ich wnętrzu znajdują się skrytki pozwalające na posegregowanie przechowywanych przedmiotów.

Szafki pracownicze BHP najczęściej wykonuje się z metalu. Mają one niewielkie otwory, które pozwalają na sprawne odprowadzanie wilgoci i zapachów. W większości modeli stosuje się też wbudowane zamki czy otwory, przez które można przewiesić kłódkę. Takie rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie przechowywanych rzeczy przed kradzieżą.

Najważniejsze cechy szafek BHP

Szafki BHP muszą spełniać kilka warunków. Do najważniejszych cech mebli tego typu warto zaliczyć:

  • zastosowanie materiałów odpornych na rozwój korozji,
  • wentylację pozwalającą na swobodny przepływ powietrza pomiędzy przechowywanymi przedmiotami,
  • półki stałe i wysuwane, a także wieszaki i przestrzenie do przechowywania obuwia.

W wielu nowoczesnych szafkach BHP stosuje się również automatyczne systemy zamykania drzwi czy filtracji. Takie rozwiązania pojawiają się przede wszystkim w meblach, w których nie trzyma się ubrań pracowników, lecz materiały niebezpieczne. Technologie pozwalają na zabezpieczenie tych substancji przed dostępem osób nieuprawnionych.

Jakie przedmioty trzyma się w szafkach BHP?

Szafki BHP to meble przeznaczone dla pracowników. W ich wnętrzu najczęściej przechowuje się prywatne rzeczy zatrudnionych osób, a także ubrania niezbędne do pracy. Zwykle jest to odzież zimowa czy buty. W szafkach można również zostawić telefon, klucze, portfel czy całą torebkę. Zwykle we wnętrzu takich mebli znajdują się wieszaki, które pozwalają na bezpieczne zawieszenie odzieży, bez jej brudzenia.

Gdzie wykorzystuje się szafki ubraniowe BHP?

Szafka metalowa BHP z bliska

W szafkach metalowych BHP stosuje się różnego rodzaju systemy, które pozwalają na zabezpieczenie własności pracowników. To m.in. zamki na klucz lub kłódki na kod wybrany przez użytkownika skrytki.

Szafki ubraniowe BHP stanowią jeden z ważniejszych elementów wyposażenia szatni w większości zakładów produkcyjnych. Pojawiają się one w warsztatach, fabrykach, halach przemysłowych czy magazynach. Niekiedy wykorzystuje się je również w szkołach, przechowalniach, pływalniach, sklepach, siłowniach czy klubach fitness. W takich meblach uczniowie i klienci mogą pozostawić swoje przedmioty, a następnie zabezpieczyć je kłódką czy kluczykiem.

Szafka BHP a obowiązujące przepisy

Szafka BHP musi być zgodna z obowiązującym prawem. Podobnie jak inne elementy wyposażenia zakładów przemysłowych, takie produkty podlegają Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy te informują o obowiązku zapewnienia pracownikowi miejsca do przechowywania prywatnych rzeczy.

Zgodnie z tymi przepisami każdy pracownik powinien mieć dostęp do co najmniej jednej szafki BHP. Konstrukcje te powinny obejmować osobną przestrzeń na ubrania prywatne i służbowe.

Szafka BHP na odzież roboczą

Każdy pracodawca jest zobowiązany do stworzenia miejsca do przechowywania odzieży roboczej w zakładzie. W tym celu wykorzystuje się szafki ubraniowe BHP. Pozwalają one na bezpieczne odłożenie odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej. Takie konstrukcje zwykle są podzielone na części, a każda z nich ma osobne drzwi. Zwykle przewiduje się w nich przestrzenie na ubrania wiszące na wieszakach oraz półki na sprzęt i obuwie.

Szafki BHP na materiały niebezpieczne

Szafki BHP w zdecydowanej większości przypadków są używane do przechowywania prywatnych rzeczy pracowników. W firmach korzysta się również z mebli przeznaczonych do bezpiecznego magazynowania środków chemicznych. Takie szafki BHP muszą spełniać normę PN EN 14470-1. Gwarantuje ona, że materiały przechowywane w takich warunkach nie będą zagrażać pracownikom i środowisku.

W szafkach metalowych BHP na materiały niebezpieczne przechowuje się środki adhezyjne, zmywacze, puszki lakieru, surowce łatwopalne, baterie litowo-jonowe, kwasy i zasady, oleje oraz inne chemikalia. W szafkach tego typu często trzyma się również apteczkę czy sprzęt pierwszej pomocy. Konstrukcje te są wyposażone w stabilny zamek.

Szukasz jakościowych szafek metalowych BHP do swojej firmy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.