Filtr hydrauliczny – podstawowe rodzaje i parametry
Znaczna część usterek maszyn budowlanych spowodowana jest niewłaściwym lub niewystarczającym działaniem filtra hydraulicznego, odpowiedzialnego za filtrację olejów i odprowadzanie szkodliwych substancji i od jego jakości zależy wydajność urządzenia. W zależności od rodzaju i umiejscowienia, filtry oleju hydraulicznego spełniają różne funkcje i charakteryzują się innymi parametrami. Co warto o nich wiedzieć?
Czym jest filtr hydrauliczny i jakie są jego funkcje?
Zasadniczą rolą filtrów hydraulicznych jest usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z cieczy roboczej – najczęściej oleju. Nowoczesne filtry hydrauliczne o wysokiej czułości skutecznie filtrują zarówno stałe zanieczyszczenia, jak i substancje chemiczne, które mogłyby dostać się do części maszyny.
Filtry oleju hydraulicznego z powodzeniem zatrzymują nieczystości takie jak:
- związki chemiczne, w tym niebezpieczne kwasy;
- wodę, która może zakłócać działanie układy hydraulicznego;
- opiłki metali, piasek i inne pyły przemysłowe;
- substancje organiczne, w tym mikroby i patogeny.
Filtracja w układzie hydraulicznym maszyny może przebiegać według dwóch schematów – mechanicznego oraz siłowego. Mechaniczny typ filtracji wykorzystuje wkłady filtra oleju hydraulicznego, który zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia większe niż kanaliki przepuszczające ciecz. Wielkość tych kanalików dobiera się w zależności od tego, jakie rodzaje zanieczyszczeń mają zostać odprowadzone i jaka jest gęstość cieczy w układzie. W ten sposób najczęściej wkłady do filtra mechanicznego wykonane są z celulozy, włókniny polipropylenowej, czy metalowego sita.
Filtracja siłowa natomiast wykorzystuje działanie sił fizycznych – najczęściej grawitacji lub siły odśrodkowej, rzadziej siły magnetycznej. Tego rodzaju filtracja z reguły zabezpiecza maszynę przed dostaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz – filtr znajduje się więc poza obiegiem hydraulicznym maszyny.
Rodzaje filtrów hydraulicznych
To, jakiego rodzaju filtry znajdują się w układzie hydraulicznym, zależy przede wszystkim od typu samego układu – zamkniętego lub otwartego. Oprócz tego duże znaczenie ma również wrażliwość podzespołów maszyny na zanieczyszczenia, poziom zapylenia miejsca pracy czy ciśnienie robocze w układzie hydraulicznym.
Na tej podstawie możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów filtrów hydraulicznych. Jakie są najważniejsze funkcje każdego z nich?
- Filtr hydrauliczny ssawny – umieszczony jest w zbiorniku na przewodzie ssawnym połączonym z pompą układu. Filtr ssawny oleju hydraulicznego oczyszcza ciecz, zanim ta dostanie się do pompy, a potem zostanie wprowadzona do innych elementów układu hydraulicznego. Elementem filtracyjnym jest przeważnie metalowa siatka.
- Filtr hydrauliczny niskociśnieniowy – montuje się go tuż za wyjściem pompy o ciśnieniu nie większym niż kilkadziesiąt barów.
- Filtr hydrauliczny wysokociśnieniowy – filtr ten służy do filtracji cieczy o ciśnieniu przekraczającym 100 barów.
- Filtr wlewowy – jest to rodzaj filtra zewnętrznego. Zamyka on układ i chroni przed dostaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz do układu. Zwykle znajduje się na powierzchni zbiornika i wstępnie filtruje ciecze, którymi uzupełnia się zbiornik. Wlewowe filtry hydrauliczne wyposażone są w odpowietrznik, który umożliwia swobodne odparowywanie cieczy, ale chroni przed dostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza układu.
- Filtr hydrauliczny powrotny – jak sama nazwa wskazuje, filtr ten ma za zadanie oczyszczać olej hydrauliczny, które przeszedł już przez cały układ i wraca do zbiornika. Cechą charakterystyczną powrotnych filtrów hydraulicznych najczęściej jest duża dokładność.
Wiele z tych filtrów wyposażonych jest także do dodatkowe akcesoria. W najpowszechniejszym użytku jest wskaźnik zanieczyszczenia, który informuje o stopniu zużycia filtra i spadku ciśnienia na filtrze. Takie urządzenie pozwala stale monitorować stan wkładu do filtra i uniknąć nie tylko uszkodzenia układu, ale także niepotrzebnej wymiany filtrów.
Podstawowe parametry filtra oleju hydraulicznego. Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Podstawowe parametry filtra hydraulicznego określają cechy takie jak: stopień filtracji i jej skuteczność, a także opór hydrauliczny. Co oznaczają te parametry i jaki mają wpływ na funkcjonowanie maszyny?
Współczynnik filtracji
Stopień/współczynnik filtracji określa, jaką ilość zanieczyszczeń jest w stanie odsączyć filtr hydrauliczny. Nie chodzi tutaj o to, jakie zanieczyszczenia zostaną zatrzymane, a jakie nie. Kluczowe jest to, czy filtr działa sprawnie w sytuacji, gdy ciecz jest mocno zanieczyszczona. Współczynnik filtracji powie Ci, jaki stopień skażenia oleju hydraulicznego nie spowoduje zakłóceń w pracy maszyny. Im ten wskaźnik jest wyższy, tym bardziej wydajne działanie filtra.
Skuteczność filtracji
Podobne informacje przekazuje stopień skuteczności filtra hydraulicznego. Mówi on o tym, jaki procent cząsteczek konkretnej wielkości zatrzymywany jest w procesie filtracji. Nie – jak bardzo zanieczyszczoną ciecz jest w stanie przefiltrować, ale – ile cząsteczek przeniknie dalej do układu niezależnie od stopnia zanieczyszczenia cieczy.
Opór hydrauliczny
Parametrem newralgicznym dla funkcjonowania maszyny jest natomiast wskaźnik oporu hydraulicznego. Musisz wiedzieć, że ciecz po przepłynięciu przez filtr ma mniejsze ciśnienie – jeśli współczynnik oporu będzie zbyt duży lub zbyt mały, ciecz może odpowiednio uszkodzić elementy układu hydraulicznego lub znacznie zmniejszyć wydajność jego działania.
Oczywiście nie wolno zapominać także o tym, że filtr hydrauliczny musi być w pełni dopasowany do elementów układu. Przed zakupem weź pod uwagę również parametry takie jak:
- zewnętrzne wymiary filtra – średnicę i długość;
- średnicę uszczelki;
- średnicę i rodzaj gwintu;
- liczbę zaworów.
Pamiętaj też, że nawet najlepszej jakości filtry hydrauliczne mają ograniczoną żywotność. Niezmierne ważne są też regularne przeglądy wszystkich elementów układu hydraulicznego i wymiana filtrów, które nie pracują z optymalną wydajnością. Dzięki temu uda Ci się uniknąć awarii sprzętu – niesprawne działanie filtra ma wpływ nie tylko na sprawność samego układu hydraulicznego, ale i pozostałych komponentów maszyny.
Szukasz wysokiej jakości filtrów hydraulicznych? Postaw na oryginalne części zamienne, które wydłużą żywotność maszyny, ułatwią jej eksploatację i zapewnią maksymalne bezpieczeństwo pracy. W GIZO znajdziesz komponenty czołowych producentów, m.in. filtry hydrauliczne Manitou.