Jaki osprzęt do wózka widłowego warto zamontować? Podpowiadamy!

Wózek widłowy podnoszący paletę

Wózki widłowe są niezbędne w różnych przedsiębiorstwach. Na zastosowanie takich pojazdów wpływają m.in. zamontowane akcesoria. Jaki osprzęt cieszy się największą popularnością? Dowiedz się, które akcesoria do wózków widłowych warto zastosować w swojej firmie.

Czerpak jako osprzęt do wózka widłowego

Czerpak to osprzęt wózka widłowego, który sprawdza się podczas transportu węgla, piasku, żużlu, kamienia, szlamu czy błota. Wybierając takie akcesorium, trzeba skupić się na gęstości nasypowej i masie pojazdu.

Czerpaki dzielą się na modele do mieszania betonu, z wymiennymi zębami, z chwytakiem do odpadów lub materiałów rolnych czy ruchomym rotorem. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Czerpaki cieszą się popularnością zarówno w rolnictwie, jak i na placach budowy.

Łyżka jako osprzęt wózka widłowego

W wózkach widłowych można zamontować m.in. łyżkę. Element ten znajduje zastosowanie podczas przewożenia substancji sypkich i płynnych. Na taki osprzęt wózka widłowego decydują się właściciele firm zajmujących się sprzedażą lub produkcją materiałów budowlanych. To akcesorium sprawdzające się świetnie także w przedsiębiorstwach, które gospodarują odpadami. Łyżka dołączona do wózka widłowego może być pomocna w trakcie prac na budowie, podczas przewożenia cementu, betonu, piasku czy śmieci

Co więcej, łyżka w wózkach widłowych może być wykorzystywana także do kopania. Sprawdzi się np. w sytuacji, gdy konieczne jest przygotowanie fundamentów lub niewielkich wykopów.

Rodzaje łyżek do wózków widłowych

Wśród dostępnych łyżek do wózków widłowych można znaleźć modele:

  • podsiębierne – do kopania,
  • ładowarkowe – do załadunku i wyładunku oraz usypywania stosów,
  • trapezowe – do kopania i oczyszczania rowów,
  • mieszające – do przygotowywania masy, np. betonu,
  • chwytające – pozwalające na przemieszczanie dużej ilości surowców lub śmieci.

Chwytaki jako akcesoria do wózka widłowego

Wózek widłowy z chwytakiem do przenoszenia beczek

Wśród wymienne osprzętu do wózków widłowych jednym z najczęściej wybieranych jest specjalny chwytak umożliwiający bezpieczne przenoszenie ciężkich ładunków o różnych kształtach, np. takich jak beczki.

Chwytaki to sprzęt wymienny w wózku widłowym, który sprawdza się podczas podnoszenia cięższych przedmiotów o zróżnicowanych kształtach. Takie akcesoria są wykorzystywane przede wszystkim w miejscach, w których składuje się beczki, bele siana, opony samochodowe, wyroby betonowe, rury, kartony czy złom. Z wózków widłowych z tym osprzętem korzysta się na placach budowy, w gospodarstwach rolnych i firmach przetwarzających odpady.

Wysięgniki, czyli wydajny osprzęt wózka widłowego

Wysięgnik wózka widłowego pozwala na zmodyfikowanie pojazdu tak, by pełnił on funkcję mobilnego żurawia. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy konieczne jest przewiezienie towarów, które nie mieszczą się na widłach lub wymagają specjalnego zabezpieczenia. Wysięgnik pozwala również na ulokowanie produktów w trudno dostępnych miejscach. Sprawdza się więc świetnie na placach budowy, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma możliwości podjechania pojazdem do danego punktu.

Czytaj też: Czym jest wysięgnik do wózka widłowego i jakie pełni funkcje?

Platforma robocza do wózka widłowego

Wózek widłowy można przystosować także do wymogów wykonywania zadań na wysokościach. Wystarczy zamontować na nim specjalną platformę roboczą. Element ten spisuje się najlepiej w budownictwie i kolejnictwie. Platformy można wykorzystać również w branży eventowej. Ten osprzęt do wózka widłowego pozwala na podniesienie ładunków i pracowników na znaczne wysokości. Z wykorzystaniem tych akcesoriów można wykonać prace:

  • konserwacyjne,
  • montażowe,
  • inspekcyjne.

Platformy muszą być wykonane w odpowiedni sposób. Konieczne jest upewnienie się, że spełniają one normy bezpieczeństwa wskazane przez UDT. Działania wykonywane z poziomu takich akcesoriów są bowiem zaliczane do prac na wysokościach.

Zamiatarki jako osprzęt wymienny w wózku widłowym

Wózek widłowy można wyposażyć też w zamiatarkę. Takie akcesorium sprawdza się podczas wykonywania prac porządkowych. Zwykle zamiatarka znajduje zastosowanie na halach przemysłowych i placach przeładunkowych.

Wciągarki do wózków widłowych

Ciekawym rozwiązaniem są też wciągarki do wózków widłowych. Elementy te pozwalają na wciąganie towarów na wyższy poziom. Często mają dołączony osprzęt z liną na wielokrążkach, czujnik końca liny i hak obrotowy samoblokujący. Wózki widłowe tego typu wykorzystuje się przede wszystkim na placach budowy i w firmach, w których konieczny jest częsty załadunek i rozładunek towarów z użyciem specjalnych ramp.

Ostroga lub nośnik do bel zboża w wózku widłowym

Wózki widłowe wykorzystywane w rolnictwie mogą być wyposażone w specjalną ostrogę lub nośnik do bel zboża. Ten osprzęt musi być jednak dobrany do długości, szerokości i grubości wideł oraz maksymalnego udźwigu urządzenia. Ostrogi i nośniki pozwalają na wygodne przewożenie pokarmu dla zwierząt. Bez względu na osprzęt dodatkowy, jaki zastosujesz w swoim wózku widłowym, ważne, aby sam pojazd zawsze był sprawny i bezpieczny w użytkowaniu. Pamiętaj zatem o regularnych przeglądach maszyny i bieżących naprawach ewentualnych usterek – potrzebne do tego części znajdziesz na stronie https://czesci.gizo.pl/. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!