Kluczowe elementy układu hydraulicznego podnośników i ładowarek

elementy układu hydraulicznego

Podnośniki i ładowarki są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Najczęściej pojawiają się w rolnictwie, a także podczas przygotowywania terenu pod inwestycję czy wznoszenia nowych obiektów. Jakie części wchodzą w skład większości podnośników i ładowarek?

Układ hydrauliczny w ładowarkach i podnośnikach

Układ hydrauliczny stosowany w ładowarkach i podnośnikach jest jednym z najważniejszych elementów całej maszyny. Odpowiada on za możliwość podnoszenia ciężkich ładunków. Jest to system dość skomplikowany, w którego skład wchodzi wiele drobnych części. Układy hydrauliczne w przypadku większości maszyn rolniczych czy budowlanych wyglądają dość podobnie. Trzeba jednak pamiętać, że do każdego modelu urządzenia pasują nieco inne elementy.

Elementy układu hydraulicznego w podnośnikach i ładowarkach

W skład układu hydraulicznego wchodzi wiele części. Niektóre z nich są większe niż inne, jednak wszystkie pełnią tak samo ważną funkcję. Wśród podstawowych elementów całego układu hydraulicznego można wyróżnić:

  • pokrywę,
  • obudowę podnośnika,
  • dźwignię regulacji,
  • włączniki,
  • złącze hydrauliczne.

Oprócz wspomnianych części istnieją również elementy dodatkowe, odpowiadające m.in. za szczelność całego układu. Wśród nich można wyróżnić zaślepki, washery, piny, pierścienie, regulacje sprężyny, ringi, pierścienie uszczelniające, tulejki i liczne uszczelki. 

Trzeba pamiętać, że wszystkie elementy muszą być ze sobą kompatybilne. Mowa tu głównie o ich rozmiarach. To właśnie dlatego w sytuacji, gdy w podnośniku lub ładowarce zepsuje się jedna z części, należy zapoznać się ze specyfikacją danej maszyny przed zakupieniem brakującego elementu.

Przewody hydrauliczne w podnośnikach i ładowarkach

Aby jednak cały układ hydrauliczny mógł działać w odpowiedni sposób, konieczne jest zastosowanie właściwych przewodów. Łączą one ze sobą wszystkie elementy systemu. Zapewniają odpowiedni przepływ cieczy. W przypadku układów hydraulicznych zwykle są to specjalne oleje lub woda. 

Na rynku znaleźć można co najmniej kilka typów przewodów. Wśród nich największą popularnością cieszą się następujące modele:

  • termoplastyczne,
  • wysokociśnieniowe,
  • węże hydrauliczne,
  • wysokotemperaturowe,
  • niskociśnieniowe.

Poszczególne rodzaje przewodów hydraulicznych różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wpływa to na ich trwałość i odporność na konkretne czynniki, takie jak skrajne temperatury czy ciśnienie. Znaczenie ma też zastosowany typ zakuć. Wybierając te elementy, warto skupić się na tym, by pasowały do posiadanego podnośnika lub ładowarki oraz cechowały się odpowiednio wysoką jakością wykonania.

przewody w układzie hydraulicznym

Filtry do układów hydraulicznych

W większości układów hydraulicznych stosuje się również specjalne filtry. Wśród nich pojawiają się m.in. modele stworzone z myślą o oleju. Są one umieszczone w zbiorniku płynu hydraulicznego. Zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza całego układu. W skład jednej ładowarki czy podnośnika może wchodzić nawet kilka filtrów, w zależności od dokładnej konstrukcji maszyny. Niektóre z nich dbają o czystość płynów, a inne pozwalają na usuwanie zarówno cząstek stałych, jak i wilgoci.

Filtry w układzie hydraulicznym są tymi elementami, które z czasem ulegają zużyciu. Gdy przestają one działać w odpowiedni sposób, maszyna jest narażona na szybkie uszkodzenie. To właśnie dlatego tak ważne jest wymienianie tych części. Należy to robić regularnie, podczas okresowych prac serwisowych. Zarówno ładowarki, jak i podnośniki są urządzeniami drogimi, dlatego lepiej zapobiegać ich uszkodzeniom.

Sprawdź także: Filtr hydrauliczny – podstawowe rodzaje i parametry

Zestawy naprawcze do układu hydraulicznego

Na rynku znaleźć można także elementy układu hydraulicznego, które pozwalają na błyskawiczne pozbycie się najprostszych usterek. Mowa tu o specjalnych zestawach naprawczych, które powinny znajdować się w wyposażeniu każdej firmy posiadającej ładowarki i podnośniki. Obejmują one najczęściej podstawowe uszczelki i pierścienie. Dzięki nim można szybko pozbyć się usterki, która polega na rozszczelnieniu całego układu.

Zastosowanie układów hydraulicznych

Układy hydrauliczne sprawdzają się doskonale w konstrukcji wielu maszyn. Ładowarki i podnośniki są jedynie przykładem. Systemy tego typu wchodzą także w skład urządzeń odpowiadających za zgniatanie czy cięcie przedmiotów. Generują one bowiem wysokie ciśnienie pozwalające na uzyskanie dużych sił. Co ważne, sam układ hydrauliczny nie wymaga dostępu do energii elektrycznej. Pozwala to na stosowanie go także w trudno dostępnych miejscach, w takich branżach jak budownictwo, hutnictwo, motoryzacja, rolnictwo, górnictwo czy leśnictwo.

Szukasz wysokiej jakości części do ładowarek i podnośników? Zapoznaj się z naszą ofertą!