Pompa hamulcowa Manitou – jakie są objawy jej awarii?
Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów pojazdu, zarówno samochodu osobowego, jak i sprzętu wykorzystywanego przy pracach w halach przemysłowych i na budowach. Uszkodzenie pompy może stanowić poważne ryzyko i wiązać się z wysokimi kosztami naprawy. Jak rozpoznać zepsutą pompę hamulcową?
Rola pompy hamulcowej
Pompa hamulcowa jest ważnym elementem każdego pojazdu nie bez powodu. To właśnie ona reaguje na pedał hamulca i tworzy ciśnienie. Za jej sprawą klocki zaciskają się na tarczach i dochodzi do tarcia z bardzo dużą siłą. Jeśli więc pompa nie działa, cały układ hamulcowy staje się bezużyteczny. Dbanie o ten element jest tak samo istotne bez względu na rodzaj pojazdu. Pompy wykorzystuje się bowiem nie tylko w samochodach osobowych, lecz także maszynach przemysłowych i budowlanych, jak wózki widłowe czy ładowarki.
Na rynku działa wielu producentów wspomnianych pojazdów, którzy oferują również pojedyncze elementy całych konstrukcji. Mowa tu zwłaszcza o marce Manitou, produkującej m.in. pompy hamulcowe i inne części całego układu.
Skutki uszkodzonej pompy hamulcowej
Uszkodzona pompa hamulcowa stanowi prawdziwe zagrożenie zarówno dla kierowcy pojazdu, jak i innych uczestników ruchu. Bez niej niemożliwe jest bowiem zatrzymanie maszyny. Problemy z działaniem układu hamulcowego mogą być tak duże, by nie pozwalać nawet na bezpieczne zaparkowanie pojazdu. Z tego powodu ważne jest szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące objawy ze strony pompy hamulcowej. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku ciężkich pojazdów, które są w stanie samoistnie rozpędzić się do dużych prędkości.
Objawy uszkodzonej pompy hamulcowej
Uszkodzenia pompy hamulcowej dają wiele charakterystycznych objawów. Najważniejszym symptomem jest całkowite zapadanie się pedału hamulca w podłogę. Przy uszkodzonej pompie nie powstaje charakterystyczny opór. Pedał porusza się miękko i gładko, a jego naciskanie nie powoduje wytracania prędkości. Pierwsze objawy polegają na stopniowym zmniejszaniu skuteczności hamowania. Już wtedy konieczne jest odwiedzenie warsztatu samochodowego i skontrolowanie stanu pojazdu. Zwlekanie z naprawą może bowiem doprowadzić do zagrożenia dla kierowcy i innych uczestników ruchu.
Jeśli pompa hamulcowa zniszczy się pod wpływem jednego zdarzenia, a nie w wyniku stopniowego zużywania się, prawdopodobnie pojawi się też wyciek płynu hamulcowego. To kolejny objaw wskazujący na taką usterkę.
Pompa hamulcowa a komputer pokładowy
We współczesnych pojazdach i maszynach budowlanych stawia się na skomplikowane elektroniczne systemy. Pozwalają one na znacznie szybsze reagowanie na wszelkie usterki, których nie zauważy użytkownik. Jeśli więc dojdzie do uszkodzenia pompy hamulcowej, stosowne oznaczenie pojawi się na wyświetlaczu. W takie elementy obecnie wyposaża się zarówno auta osobowe, jak i maszyny budowlane, w tym ładowarki. Komunikaty w razie usterki pompy będą informować o konieczności natychmiastowego przerwania jazdy.
Co zrobić, gdy dojdzie do uszkodzenia pompy hamulcowej?
W razie usterki pompy hamulcowej konieczne jest niezwłoczne zatrzymanie urządzenia. Należy zrobić to w bezpiecznym miejscu, gdzie nie dojdzie do jego samoistnego stoczenia się. W przypadku sprzętu budowlanego konieczne jest też poinformowanie wszystkich pozostałych pracowników i przełożonego. Ciężkie pojazdy mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie dla innych osób, gdy nie są w pełni sprawne. W większych firmach istnieją procedury dotyczące prawidłowego zachowania po zauważeniu awarii maszyny.
Kolejnym krokiem jest niezwłoczne udanie się do warsztatu. Nie można tego jednak zrobić na kołach. Ponowne wprawienie pojazdu w ruch skutkuje brakiem możliwości jego zatrzymania. Z tego powodu konieczne jest skorzystanie z usług firmy, która oprócz naprawy oferuje też transport uszkodzonego samochodu czy maszyny budowlanej.
Zamienne pompy hamulcowe
Jeśli doszło do uszkodzenia pompy hamulcowej, konieczna jest jej wymiana. Producenci oferują części zamienne, które pozwalają na szybkie dokonanie napraw. Na rynku znaleźć można m.in. pompę hamulcową Manitou, stworzoną z myślą o zastosowaniu w konstrukcji ładowarek.
Warto pamiętać, że pompa hamulcowa stosowana przy naprawach musi pasować do konstrukcji danego pojazdu. Na rynku znaleźć można zarówno produkty oryginalne, jak i tańsze zamienniki. To naprawa, która nie może czekać. Jeśli więc budżet nie pozwala na zakupienie nowego modelu od producenta, można zdecydować się na wysokiej jakości zamiennik. Oryginalne części zawsze jednak zapewniają większą skuteczność i pozwalają cieszyć się bezpieczeństwem jazdy na dłużej.
Szukasz części zamiennych do ładowarek Manitou? Sprawdź szczegóły naszej oferty!