Układ hydrauliczny podestu ruchomego – budowa, eksploatacja, możliwe awarie
Bezpieczeństwo pracy na podeście ruchomym jest uzależnione od sprawnego działania jego poszczególnych elementów. Jednym z najważniejszych jest układ hydrauliczny. Dowiedz się, jak działa on w podeście ruchomym, jakie są możliwe awarie oraz jak im zapobiegać.
Układ hydrauliczny – co to jest i jak działa w podeście ruchomym?
Podest ruchomy to urządzenie, które wykorzystuje się do wykonywania różnorodnych prac na wysokościach. Stosowany jest głównie w budownictwie, ale także w halach przemysłowych, gdzie znacznie ułatwia pracę. Sercem całego urządzenia jest układ hydrauliczny. To on jest odpowiedzialny za przenoszenie siły i działanie urządzenia.
Funkcjonowanie całego układu jest oparte na prawie Pascala, które mówi, że jeśli na płyn w zbiorniku zamkniętym wywierane jest ciśnienie zewnętrzne, to ciśnienie wewnątrz zbiornika jest równe ciśnieniu zewnętrznemu. W układach hydraulicznych funkcję płynu pełni najczęściej olej hydrauliczny. Zastosowanie prawa Pascala w układach hydraulicznych daje potężne możliwości, związane z unoszeniem czy przenoszeniem.
W przypadku podestu ruchomego układ hydrauliczny pozwala na łatwe podnoszenie ludzi oraz przedmiotów i materiałów nawet o dużej wadze, na znaczną wysokość.
Najczęstsze awarie w układzie hydraulicznym podestu ruchomego
Podest ruchomy, jak każde urządzenie, ulega awariom wynikającym z normalnego użytkowania, ale także z niewłaściwej eksploatacji. Do najczęściej występujących awarii związanych z układem hydraulicznym zalicza się jego rozszczelnienie. Pilnowanie szczelności całego układu w przypadku zespołów hydraulicznych jest niezbędne dla zachowania jego funkcjonalności oraz efektywności działania całego urządzenia. Jakakolwiek nieszczelność jest zagrożeniem dla osób pracujących na podeście, dlatego jego operator musi monitorować na bieżąco stan urządzenia i natychmiast reagować na nawet najmniejsze wycieki.
Po czym poznać, że z układem hydraulicznym dzieje się coś złego?
Operator każdorazowo przed użyciem podestu jest zobowiązany do sprawdzenia, czy nie wykazuje on żadnych śladów awarii. Musi na bieżąco audytować stan urządzenia, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom pracującym na podeście.
Oto najczęstsze symptomy pojawienia się problemów z układem hydraulicznym podestu ruchomego:
- widoczne wycieki oleju – widoczne ślady oleju na urządzeniu czy pod nim są objawem braku szczelności. Każdą nieszczelność należy natychmiast zidentyfikować i naprawić;
- zmniejszenie ciśnienia w układzie – spadek ciśnienia w układzie hydraulicznym powoduje zmniejszenie funkcjonalności urządzenia, czego widocznym objawem może być na przykład to, że podest nie osiąga odpowiedniej wysokości;
- wibracje lub zatrzymanie się podestu – jakiekolwiek zmiany w ruchomości podestu są niebezpieczne dla ludzi, dlatego każda anomalia musi być natychmiast zweryfikowana;
- wzrost temperatury oleju – do takiej sytuacji dochodzi najczęściej podczas zapowietrzenia układu (szczegółowo opisujemy to zjawisko w artykule: Objawy zapowietrzenia układu hydraulicznego w podnośniku);
- nietypowe dźwięki – stukanie, świszczenie czy skrzypienie są oznakami, że dochodzi do niepożądanego w układzie hydraulicznym tarcia, co wymaga natychmiastowego sprawdzenia urządzenia. Przyczyną takich dźwięków może być dostanie się powietrza do układu.
Chcąc zmniejszyć częstotliwość awarii, warto wybierać dobre części zamienne, jak uszczelnienia czy siłowniki hydrauliczne, które zapewniają trwałość i bezpieczeństwo pracy całego urządzenia.
Jak zapobiegać problemom z układem hydraulicznym?
Prawidłowa eksploatacja podestu ruchomego jest gwarantem jego bezpiecznego użytkowania. Składa się na nią właściwa kontrola układu hydraulicznego i całego urządzenia. Regularna wymiana materiałów eksploatacyjnych to kolejny z elementów zapewniających właściwe funkcjonowanie urządzenia i obniżających ryzyko wystąpienia nagłej awarii. Cyklicznie należy sprawdzać stan techniczny pomp, przewodów hydraulicznych, siłowników i zaworów oraz uszczelek. Kupując te elementy, wybieraj sprawdzonych producentów. Oryginalna jakość wszystkich części układu hydraulicznego, które dostępne są w Gizo, to pewność, że urządzenie będzie działało sprawnie i nie stwarzało problemów. Oszczędzisz czas i pieniądze. Właściwe funkcjonowanie układu hydraulicznego jest kluczowe dla bezpieczeństwa ludzi pracujących na podeście ruchomym oraz zapewnia efektywne jego wykorzystanie. Wybieraj najlepsze części zamienne i miej spokojną głowę!