Wymiana uszczelniaczy w siłowniku hydraulicznym podnośnika – krok po kroku

703187

Uszczelniacze pełnią bardzo ważną funkcję w każdym siłowniku hydraulicznym. Z czasem może dojść do ich zużycia, a co za tym idzie – konieczności wymiany. Jak prawidłowo zamontować uszczelniacze w siłownikach hydraulicznych? O czym warto pamiętać? Poznaj proces wymiany uszczelniaczy krok po kroku.

Wybór odpowiedniego uszczelniacza w siłowniku

Pierwszym krokiem podczas wymiany uszczelniaczy w siłowniku podnośnika jest wybór odpowiedniego podzespołu. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość uszczelki, a także materiały, z których ją wykonano. Musi być ona dopasowana do konkretnego typu oleju i płynów hydraulicznych stosowanych w danej zwyżce. Ważne jest również to, by uszczelka była dostosowana do warunków pracy siłownika. Uszczelka musi być też odpowiednio elastyczna i trwała. Powinna pasować do określonego typu napinacza i pozostałych elementów montażowych zastosowanych w siłowniku. Aby uniknąć pomyłek na tym polu, najlepiej wybierać oryginalne części przeznaczone do konkretnych marek i modeli podnośników.

Wymiana uszczelniaczy w siłowniku krok po kroku

Wymiana uszczelniaczy siłownika hydraulicznego powinna przebiegać zgodnie z określoną kolejnością.

  1. Odłącz siłownik od pozostałych elementów układu hydraulicznego.
  2. Odkręć śruby mocujące.
  3. Zdemontuj stare uszczelniacze siłownika i wyjmij tuleje.
  4. Oczyść wyjęte elementy z ewentualnych osadów.
  5. Umieść nowe uszczelniacze siłownika w odpowiednim miejscu. Upewnij się, że są one właściwie dopasowane do powierzchni tulei.
  6. Ponownie zamontuj tuleje w siłowniku i przykręć je śrubami.
  7. Upewnij się, że połączenie pomiędzy poszczególnymi elementami jest szczelne – nie może dochodzić do wycieku oleju lub innych płynów hydraulicznych znajdujących się w systemie.
  8. Ponownie podłącz siłownik do układu hydraulicznego. Uruchom go zgodnie z zaleceniami producenta maszyny.

Jak często przeprowadzać wymianę uszczelniaczy w siłowniku?

Wymiana uszczelniaczy w siłowniku powinna być przeprowadzana regularnie. Warto wykonywać takie prace nawet w sytuacji, gdy poprzednia uszczelka nie jest jeszcze całkowicie zużyta. W ten sposób można zapobiec uszkodzeniom pozostałych części układu, których naprawa zwykle jest bardzo kosztowna.

Częstsza wymiana uszczelniaczy siłownika powinna mieć miejsce w przypadku podnośników wykorzystywanych w trudnych warunkach, takich jak duże obciążenie, wysokie ciśnienie, ekstremalne temperatury czy częste cykle pracy. Czynniki te mogą wpłynąć na skrócenie żywotności uszczelek.

Czy wymianę uszczelniaczy siłownika hydraulicznego można wykonać samodzielnie?

Wymiana uszczelniaczy siłownika hydraulicznego nie jest skomplikowana. Jednak wymaga dysponowania wiedzą na temat udowy konkretnego urządzenia oraz zasad bezpieczeństwa podczas naprawy. Z tego powodu takimi zadaniami powinni zająć się wyszkoleni technicy. W wielu firmach istnieją wyznaczone do tego osoby. Jest również możliwość przekazania maszyny do profesjonalnego warsztatu, którego pracownicy przeprowadzą wymianę uszczelniaczy w siłowniku za opłatą.

O czym warto pamiętać przy wymianie uszczelniaczy w siłowniku?

Do wymiany uszczelniaczy siłownika potrzebne są narzędzia, które pozwolą na bezpieczne zdemontowanie poszczególnych elementów. Ważne jest też przeanalizowanie dokumentacji technicznej konkretnej maszyny oraz jej odłączenie od źródła energii przed rozpoczęciem prac. 

Niezwykle istotne okazuje się również wykonanie testów po zakończonej wymianie. Należy upewnić się, że uszczelka została zamontowana w odpowiedni sposób i idealnie przylega do siłownika. W innym przypadku po ponownym złożeniu układu może dojść do wycieków płynów eksploatacyjnych, a w konsekwencji – uszkodzenia ważnych podzespołów urządzenia.

Jakie sygnały wskazują na konieczność wymiany uszczelniaczy w siłowniku?

Wymiana uszczelniaczy w siłowniku hydraulicznym – zestaw naprawczy do podnośników Genie
Naprawa uszczelniaczy w siłowniku hydraulicznym wymaga odpowiedniej wiedzy i zachowania środków ostrożności. Powinna odbywać się w kontrolowanych warunkach.

Jeśli uszczelniacze w układzie hydraulicznym nie zostały wymienione odpowiednio wcześnie, może dojść do pojawienia się niepokojących sygnałów. Mowa tu przede wszystkim o wyciekach oleju lub płynu hydraulicznegozarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Niepokojącym objawem jest również zmiana sposobu pracy siłownika – niestabilność, hałas czy trudności w poruszaniu się.

Lepszym rozwiązaniem jest planowanie wymiany uszczelniaczy w siłowniku, zanim dojdzie do wystąpienia wspomnianych usterek. Dzięki temu można zapobiec uszkodzeniu pozostałych części układu. 

Regularna konserwacja uszczelniaczy siłownika

Warto przeprowadzać regularną konserwację siłownika, która obejmuje m.in. sprawdzanie stanu uszczelniaczy. Jeśli podczas rutynowych przeglądów zauważysz ślady zużycia, starzenia się materiałów lub inne potencjalne problemy, trzeba zastanowić się nad wymianą elementów. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie kosztów ponoszonych w związku z naprawą.

Szukasz części potrzebnych w trakcie wymiany uszczelniaczy w siłowniku hydraulicznym podnośnika? Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!