Układ hydrauliczny wózka widłowego – najczęstsze awarie
Wózki widłowe składają się z wielu skomplikowanych elementów. Wśród nich można wyróżnić te, które tworzą układ hydrauliczny. To właśnie one odpowiadają za możliwość podnoszenia i opuszczania wideł. Jakie są najczęstsze awarie takich elementów?
Wycieki oleju z układu hydraulicznego
Jedną z najczęstszych usterek układu hydraulicznego w wózku widłowym jest wyciek oleju. Substancja ta pełni ważną rolę w konstrukcji maszyny. Zapobiega tarciu, które mogłoby szybko doprowadzić do uszkodzenia ważnych i drogich części. Wycieki najczęściej pojawiają się w sytuacji, gdy dojdzie do zużycia uszczelek, przetarcia węża czy nieszczelności w innych częściach systemu.
Uszkodzenie pompy w układzie hydraulicznym
Ważnym elementem układu hydraulicznego jest też pompa. To właśnie ona dostarcza olej do pozostałych podzespołów. Jeśli dojdzie do jej zniszczenia, wózek widłowy nie będzie w stanie podnosić i opuszczać ładunków. Naprawa tego elementu bywa kosztowna, dlatego warto o niego dbać.
Zachęcamy do przeczytania: Oświetlenie wózka widłowego – to warto wiedzieć!
Zanieczyszczenie oleju w układzie hydraulicznym
Wspomniany olej w układzie hydraulicznym może pełnić swoją funkcję jedynie w sytuacji, gdy jest odpowiednio czysty. Jakiekolwiek zanieczyszczenia mogą przyczynić się do uszkodzenia ważnych podzespołów wózka widłowego. Do oleju najczęściej dostaje się pył i zabrudzenia chemiczne.
Aby zapobiec poważnym usterkom innych elementów pojazdu, konieczna jest regularna wymiana płynów eksploatacyjnych. Obowiązek ten spoczywa na operatorze lub osobie odpowiedzialnej za stan urządzenia. Częstotliwość wymiany oleju zależy głównie od tego, jak intensywnie korzysta się z danego pojazdu.
Uszkodzenie siłowników w układzie hydraulicznym
Układ hydrauliczny w wózku widłowym opiera się na specjalnych siłownikach. Odpowiadają one za napędzanie pojazdu oraz opuszczanie i podnoszenie wideł. Jeśli siłowniki ulegną uszkodzeniu, urządzenie stanie się zupełnie bezużyteczne.
Do ich zniszczenia może dojść np. pod wpływem podnoszenia towarów cięższych niż maksymalna masa wskazana przez producenta. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie zapisów zawartych w instrukcji. Najnowsze modele wózków widłowych są też wyposażone w specjalne czujki, które od razu wykrywają przeciążenie, zanim dojdzie do uszkodzenia ważnych elementów konstrukcji.
Zachęcamy do przeczytania także: Kluczowe elementy układu hydraulicznego podnośników i ładowarek
Uszkodzenie zaworów w układzie hydraulicznym
Zawory hydrauliczne pozwalają na kontrolowanie przepływu oleju w całym systemie. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, może pojawić się problem z płynnym podnoszeniem i opuszczaniem ładunków. Gdy zaobserwujesz takie objawy, niezwłocznie zajmij się naprawą urządzenia. Awaria może doprowadzić do uszkodzenia innych, droższych elementów wózka widłowego.
Awaria filtrów hydraulicznych w wózku widłowym
W układzie hydraulicznym wózka widłowego znajdują się też filtry. To elementy, które pozwalają na szybkie usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń z oleju. Z czasem ulegają one zużyciu i przestają działać w odpowiedni sposób. Takie zjawisko może doprowadzić do zanieczyszczenia oleju, przez co będzie on stanowić zagrożenie dla innych podzespołów wózka.
Zapraszamy do przeczytania: Czym jest wysięgnik do wózka widłowego i jakie pełni funkcje?
Jak uniknąć awarii wózka widłowego?
Uszkodzenie niektórych elementów jest nieuniknione, zwłaszcza w przypadku intensywnie eksploatowanych maszyn. Aby jednak nie doprowadzić do rozległych awarii i ograniczyć koszty napraw, warto wymieniać zużyte części odpowiednio wcześnie. Kluczowa jest obserwacja sposobu pracy urządzenia. Gdy pojawią się niepokojące objawy, jest to znak, że wózek widłowy powinien odwiedzić warsztat.
Niezwykle istotne są też regularne przeglądy. Wózki widłowe to urządzenia podlegające kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Oznacza to, że raz na kilkanaście miesięcy muszą być sprawdzane przez pracownika wyznaczonego przez UDT. Taki przegląd ma na celu wykrycie ewentualnych usterek i zlecenie ich naprawy. Do użytku są przeznaczone jedynie w pełni sprawne urządzenia.
Bieżąca kontrola układu hydraulicznego wózka widłowego
Za bieżącą kontrolę stanu technicznego wózka widłowego zwykle odpowiada jego operator. Taka osoba musi mieć odpowiednie uprawnienia, zdobyte na egzaminie organizowanym przez UDT. W trakcie kursu przygotowującego do testu przyszli operatorzy są uczeni, jak wygląda budowa wózka widłowego i o czym trzeba pamiętać, by zachować urządzenie w odpowiednim stanie. Wykwalifikowany operator wie, jak rozpoznać usterki układu hydraulicznego i co zrobić, gdy dojdzie do awarii pojazdu. Taka osoba jest zobowiązana do regularnej kontroli parametrów urządzenia przed przystąpieniem do pracy, dlatego może szybko zauważyć uszkodzenia, zanim staną się one poważne i będą stanowić zagrożenie.
Szukasz części, które pozwalają na usunięcie usterek w obrębie układu hydraulicznego w wózku widłowym? Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami!